Místnost určenou ke spánku je potřeba zařídit po důkladné přípravě! Vždyť na její kvalitě je závislá kvalita našeho odpočinku. A dobrý odpočinek je základem pro zdravý a spokojený život! Pro ložnice vybíráme v bytě vždy to nejklidnější místo, vhodnou postel a rozhodně si z nich neděláme skladiště! Co je pro tato relaxační místa nejdůležitější?
Tichá místnost
Zaprvé je potřeba vybrat v bytě takovou místnost, která je co nejklidnější. Co nejdále hluku z okolí (silnice, rušná ulice) i vnitřních společných prostorů v případě bytových domů (společné chodby, šachty výtahů). Ale náš klidný spánek mohou rušit i domácí, pokud ložnice sousedí s kuchyní nebo pokojem starších dětí.
Pohodlná postel
Základem nábytkového vybavení ložnic je samozřejmě postel! Když nám to prostorové podmínky vybrané místnosti umožní, pořídíme klidně tzv. „letiště“ – postel 200×200 centimetrů velkou. Pozor si dáme na výšku postele. Z těch nižších se někdy špatně vstává, obzvlášť pokud nás trápí nějaký zdravotní problém. Důležitá je samozřejmě kvalitní matrace. Jejich nabídka je dnes na trhu opravdu velká. Vybíráme pečlivě! Ostatním nábytkem pak spíše šetříme, místnost nepřeplňujeme. Uléhat ke spánku ve skladišti nepotřebných věcí z celého bytu, to určitě našemu odpočinku na kvalitě nepřidá! Stačí noční stolky, skříň na oblečení, komoda na prádlo, případně toaletní stolek, taburet či křesílko. Ideální je, pokud si můžeme dovolit mít u ložnice k dispozici alespoň malou šatnu. Tam je vše ukryto a v ložnici samotné můžeme mít opravdu jen minimum nábytku. Třeba klidně jen postel!
Čisté ovzduší
Pro klidný spánek je dle odborníků nejvhodnější, pokud je v místnosti teplota 17 až 19 °C. Zbytečně ji nepřetápíme a pravidelně větráme! Když je vzduch příliš suchý, pomůže vhodný odpařovač na topná tělesa nebo zvlhčovač vzduchu. A vybereme si do ložnice správné druhy pokojových rostlin!