Proč mít doma zásobu různých druhů oříšků? První, co vás napadne, je, že jsou zdravé, ale víte proč? Jsou v nich minerály a stopové prvky, složité cukry (sacharidy), proteiny, vláknina, vitamíny E, B, zkrátka spousta důležitých látek pro buněčnou výživu a také buněčnou imunitu.
Namáčení je důležité
Veverky nemusí lískové oříšky Naklíčeno namáčet, obratně je vylouskají ze skořápek a pochutnávají si na nich v syrovém stavu. To samé můžete pozorovat např. u myší, také požírají různé oříšky, u nás nejčastěji vlašáky a lískáče. Trávení jim nezpůsobuje žádné potíže, neboť mají k dispozici enzym, který rozkládá kyselinu fytovou. U člověka je to složitější, tam je častá konzumace různých ořechů a semínek v syrovém stavu riskantní právě kvůli těmto antinutričním látkám, které v našem trávicím traktu brání vstřebávání a využití důležitých živin.
Jak si pomoci? Velmi jednoduše, stačí je namočit do vlažné vody, přidat trochu látky kyselé povahy, např. citronové šťávy, bílého jogurtu nebo jablečného octa, tím se nastartuje a urychlí proces klíčení, tyto látky se eliminují a máte vystaráno.
Co znamená vystaráno? Rostlinná strava totiž obsahuje všechny potřebné živiny a navíc vlákninu, takže se můžete vzdát konzumace masa i mléčných výrobků. Je v ní dostatek všech esenciálních aminokyselin, proteinů, sacharidů, vitamínů, a pokud se domníváte, že potřebujete mléko kvůli vápníku, lepší zdroj je mák – v něm je vápníku dokonce několikanásobně více, než v mléce. V lískových oříšcích a i v dalších druzích ořechů jsou navíc zdravé tuky (omega-6 a omega-3), které v mase nenajdete.
S masem je zároveň problém, pokud pomineme etickou stránku věci (zabíjení zvířat), že obsahuje stresové hormony, které se při násilné smrti zvířat do masa uvolní. A v kombinaci s případným nedostatkem vlákniny (klasický příklad je párek v rohlíku nebo hamburger) maso dlouho leží ve střevech, kde zahnívá a doslova zaplavuje toxiny celý krevní oběh.