Mít oči přilepené na displeji notebooku či tabletu má mnoho z nás dnes a denně, minimálně polovina z nás pak používá moderní technologie i v práci. Kdy je ovšem vhodné vrátit se o pár desítek let zpět a (alespoň na chvíli) fungovat tak nějak – postaru?
Smuteční události
Na začátek malinko bizarní situace. Ovšem je třeba ji uvést, neboť představa, že během pohřební řeči projíždíme facebookové stránky naší oblíbené kapely, je v naší společnosti naprosto vyloučená.
Rande
Když na prvním rande místo přímého pohledu do očí protějšku budete upřeně civět do telefonu, zřejmě si u partnera příliš nepolepšíte. Zde jednoznačně musí dominovat face-to-face komunikace.
Slavnostní přípitek
Při oslavě narozenin někdo pronáší emotivní řeč, číše šampaňského jdou nahoru. No a vy s otevřenou pusou sledujete videoklip na YouTube. Asi sami usoudíte, že byste si nepřáli, aby se na vaší vlastní oslavě kdokoliv takhle choval.
Poskytování služeb
U některých profesí, zejména pak v oblasti osobních služeb, rozhodně nepůsobí zmiňované online sledování čehokoliv profesionálně. Představte si třeba servírku, kterak na tácku nese piva a ve druhé ruce drží tablet a hlasitě se směje. Nebo co teprve taková kadeřnice, neměli byste obavy o svůj účes?
Divadelní představení
Rozumím tomu, že ne vždy jsme unešení z toho, jak herci poskakují na jevišti, ne pokaždé nás uchvátí příběh a jeho představitelé. To ovšem nic nemění na tom, že upřít zraky do displeje zařízení rozhodně není činnost, jež by byla vhodná. To už je lepší variantou se v tichosti zvednout a odejít.
Sport
Když se rozhodneme protáhnout tělo, měli bychom se vyvarovat čehokoliv, co nás může rozptýlit, tedy i výpočetní techniky, která je, jak známo, jedním z největších lákadel k prokrastinaci. Výjimkou jsou přístroje, které slouží účelu sportu – tedy ty, které měří výsledky, naběhané kilometry, tep a jiné.