Když si sjednáváte nějakou službu v domácnosti, očekáváte, že bude přinejmenším rentabilní, s nějakým pozitivním efektem. Potřebujete ostříhat, tak jdete ke kadeřníkovi, s bolestmi zad navštívíte maséra, ale u revizního technika, který provádí elektrorevize, nemůžete předem očekávat nic pozitivního, naopak se můžete obávat dalších investic, co na vás „číhají za bukem“.
Navzdory předem známým ceníkům revizních prací se tak můžete domnívat, že odstranění případných závad se vyšplhá na mnohonásobek tohoto pracovního úkonu. Je to známý psychologický efekt a to také může být důvodem, proč se lidé dobrovolnému revidování elektroinstalace vyhýbají, nebo ji odsouvají „ad acta“. Že se to ovšem někdy nevyplácí, prokazují příklady z praxe:
Vyhořelý a zdemolovaný byt – dojde-li ke vzniku požáru v důsledku vadné elektroinstalace a ohnisko zachytíte v prvních okamžicích, a máte-li při ruce práškový či sněhový hasicí přístroj, máte štěstí a můžete si gratulovat. Podmínkou je, abyste v tu chvíli byli doma a zároveň duchapřítomní. Jenže každý z nás netráví v bytě 24 hodin denně, 365 dní v roce, a nemá zrovna při ruce hasicí přístroj, který během deseti sekund uvede do provozu. A co když začne hořet v noci, kdy spíte? To vše mohou být totiž scénáře závady na elektroinstalaci, když je podceníte.
A může jít o docela banální příhody, např. skřípnutá či prodřená prodlužovačka, kterou přehlédnete, zkrat uvnitř elektrospotřebiče, uvolněné šrouby v zásuvce, co se nachází v blízkosti skříně či koberce, a staré hliníkové rozvody se zpuchřelou izolací, kde snadno může dojít ke vzniku elektrického oblouku.
Proč tedy zbytečně riskovat, když je snazší využít preventivní revizní prohlídky, podobně, jako bychom měli v rámci prevence dbát o své zdraví. Zabránit požáru bytu je v zásadě totiž totéž, jako přejít na zdravou stravu s celozrnnými obilovinami, luštěninami, zdravými rostlinnými oleji, ořechy a semeny, ovocem a zeleninou, než pak trávit hodiny pod narkózou na operačním sále.