Není nic neobvyklého, že se občas v životě potýkáme s nedostatkem financí. Tento nedostatek často řešíme půjčkami, kterých si bereme stále více a více, půjčujeme si na splácení půjček a poté zjistíme, že nejsme schopni je včas splácet. Začíná nám tak začarovaný kruh, který často končí osobním bankrotem, který známe pod názvem insolvence. Za insolvencí může stát mnoho důvodů, ať už je to jen mladistvá neznalost nebo těžká životní situace. I když své půjčky úspěšně splatíte a vaše insolvence dojde do konce, stále zůstáváte zapsáni v registru.
Co to pro vás znamená? Pokud si budete chtít znova vzít půjčku či hypotéku po insolvenci, většinou vám ji nedají. Existují však možnosti, jak si hypotéku obstarat.
Nebankovní společnosti často nabízejí tzv. hypotéku bez registrů. V tomto případě nemusí být záznamy v registru překážkou k obstarání hypotéky. Společnosti sice do registrů nahlížejí, ale záznamy často tolerují. Záleží na tom, jak velké je zadlužení a jestli by další půjčka nezpůsobila ještě větší komplikace. Abyste si však mohli takovou hypotéku vzít, je třeba být podnikatelem či firmou a finance z úvěru by měly sloužit k účelu podnikání.
Pokud jste tedy fyzická osoba, nevlastníte firmu, peníze potřebujete k jiným účelům než je podnikání a chcete si vzít hypotéku bez registrů, není to možné. Nebankovní společnosti pro vás nabízejí jinou možnost, kterou je nebankovní hypotéka. V tomto případě se stejně jako u hypotéky bez registrů do záznamů nahlíží, ale často jsou tolerovány. Opět záleží na tom, jak moc jste zadluženi. Nebankovní společnosti vám nastaví úvěry tak, aby odpovídaly vašim příjmům a nezpůsobily vám ještě další životní komplikace. Pokud jsou vaše příjmy dostatečné, dostanete hypotéku bez problémů. Pokud jsou nižší, je možné využít tzv. konsolidace, kdy vám sloučí všechny půjčky do jedné nižší splátky a vy tak budete schopni své dluhy splácet.