Je fajn naházet prádlo do pračky, nasypat prášek, přidat aviváž, zmáčknout tlačítko a o víc se nestarat. Bohužel žádný elektrospotřebič nevydrží věčně a tak čas od času musíme investovat do nové pračky. Jak si však vybírat a čím se řídit?
· Obsah pračky, je to základní co řešíme. Čím větší rodina tím více kilo potřebujeme aby pračka vyprala. Na druhou stranu je vhodné také zhodnotit to jak často pereme zda chceme čekat až se nám pračka naplní nebo raději prát po troškách každý den. Zdá se to být logická odpověď že nejvíce ekonomické je čekat až se pračka naplní ovšem někoho vyvádí z míry když koš na prádlo přetéká prádlem. Pravdou však je že nemodernější pračky si sami dokáží zvážit prádlo a podle toho určit kolik vody bude potřeba.
· Vrchní nebo přední plnění? Zejména pokud má někdo velice malinkou koupelnu nejpraktičtější řešení se zdá být plnění vrchem, ovšem tento druh praček už není na trhu zastoupen v takové míře s funkcemi jako nabízejí pračky plněné předem.
· Hlučnost. Někteří lidé si pračku dají do kuchyně, je to však nepraktické a příliš se to nehodí. Ovšem když dispozice bytu nedovolí řešit situaci jinak je důležité hledět především na to aby pračka nadělala co nejmíň rámusu a nerušila ostatní členy domácnost. Dnešní trend je spojovat obývací pokoj s kuchyní a překřikovat se protože přes hluk který pračka způsobuje se neslyšíme není moc harmonické a na klidu a pohodě to nepřidá.
· Pračka a sušička. Když si nemůžeme dovolit zvlášť pračku a sušičku můžeme zvolit kompromis a vybrat si dva produkty v jednom, tedy pračka se sušičkou. Ušetří to místo což je praktické.
Koupí pračky to však nekončí. Musíme se o ni také starat, ideální je čas od času ji vyčistit, vymýt všechny záhyby a vyčistit filtry. Když se o ni budeme dobře starat můžeme prodloužit její životnost i o několik let.