Do tíživé finanční situace se během okamžiku může dostat každý z nás. Pokud nemůže pomoci rodina ani známí, naše další kroky povedou nejspíše do banky. Vždyť právě banka by tu měla být pro nás v dobách nejtěžších. Jenže striktní podmínky banky mohou být občas nastaveny až příliš striktně a bonita některých klientů je příliš nízká, než aby na úvěr mohly dosáhnout. Jaký je tedy nejčastější důvod k zamítnutí žádosti o úvěr. Diskvalifikačních faktorů může být hned několik a mnohdy se jedná o drobnosti. Zákon o spotřebitelském úvěru je však nemilosrdný, chrání však banku i samotného klienta.
Důvod k zamítnutí č. 1: Pracovní smlouva
Pro banku je důležité, aby žadatel o úvěr měl stálý příjem, který je stabilní. Ten je snadno doložitelný pracovní smlouvou, která však musí být uzavřena se zaměstnavatelem na dobu neurčitou. V případě, kdy je smlouva jen na dobu určitou, na úvěr stále dosáhnout můžete, ale splatnost úvěru nemůže být delší než doba určitá, která je sjednaná se zaměstnavatelem. V případě, kdy se žadatel nachází ve zkušební nebo výpovědní lhůta, hrozí v nejbližší době odchod ze zaměstnání a banka v takovém případě žádost zamítne.
Důvod k zamítnutí č. 2: Záznam v registru dlužníků
Druhým nejčastějším důvodem k zamítnutí žádosti o úvěr je negativní záznam v registru dlužníků. Je to prosté, platební morálka každého z nás je poctivě zaznamenávána v jednotlivých registrech dlužníků. Pokud jste se tedy někdy v minulosti potýkali se situací, kdy jste nebyli schopni dostát svým závazkům, s největší pravděpodobností vaše jméno bude v některém z registrech dlužníků kolovat.
V bance se jedná o další důvod k zamítnutí žádosti o úvěr. Ovšem nebankovní společnosti jsou v tomto ohledu ke svým žadatelům poněkud vstřícnější a nabízejí možnost půjčky i žadatelům, kteří v registru dlužníků nějakým způsobem figurují. Americká hypotéka je pak výborným produktem nebankovních společností, jak si splnit sen o vlastním bydlení.